Antikacı

Antikacı ender bulunan ve sanat açısından çok değerli olan eski eşyayı satar. Profesyonel antikacının Arkeoloji, Osmanlıca, Arapça, Sanat tarihi ve anlaması gerekir. Zevk sahibi kimseler olan antikacılar kimi zaman belli türde, belli bir dönemdeki ya da belli bir tarzdaki eserlerde uzmanlaşır.

Genellikle taşradan eski ve hakiki eserleri arar ve bunları, bazen bir evin tavan arasında, bazen bir köylünün evinde bulur. Sonra bulduklarının, büyük bir titizlikle hangi tarihten, hangi devirden kaldıklarını tespite çalışır. Dükkanına dönünce de bunları değerlendirmeyi bilir. Antikacı, gerek duyduğunda bulduğu eşyayı ya temizlemeyip oldukları gibi muhafaza eder ya da bunları onarır.

“Bir kimse için ömrünü doldurmuş bir antika eser, başka biri için yeniden hayata başlıyor.”

Antikacı Ne Demek

Antikacı eski ya da onarılmış sanat eseri, mobilya ya da süs eşyasının ticaretini yapan bir kimsedir. Sattığı eşyanın tarih ve sanat değeri oldukça büyüktür. Antika eşya, eser satan veya toplayan kimse..

Eski eşya ve antikanın da farklı kavramlar olduğunu düşünenlerdenim. Eski eşya kullanılmış, sadece ikinci el gibi bir his verirken antika eşya artık eşi benzeri üretilmeyen, yapanı kullananı belki de hayatta olmayan tarihi ruhuyla seslenen ürünler oluşuyor. Bir daha benzerini ara ki bulasın.

Antikacı Firmalar

Antikacı İstanbul köklü mistik her yeri ile tarih aşk kokan bir şehir. Eskiye özlem duyanlar ruhunda güzellikler taşıyanlar aşık oluyor bu şehre İstanbul başlı başına antika.

Antikacı İletişim

Kadıköy’de bir antikacı anlatmıştı, antika eşya eski eşyaları alıyor bazılarına sihirli dokunuşlar yapıyoruz, seviyoruz ilgi ve emek katıyoruz. Analiz bilgi antika ekspertiz de çok önemli. Yani bir eşyanın antika olması için ille de eski olması gerekmiyor. Antika olmak, o eşyaya parasal bir değer de katmalı.

İstanbul Antikacı

İstanbul’da Antikacı bulunduğu her yeri gezdim. Antika alan dükkanlar satanlardan neyse değeriyle alıyor emaneti gibi hikayelerini benimsiyorlar, sonra yeni sahipleriyle buluşturuyorlar.

Gezip görmek gerçek yasam kesitlerini, antikaların anılarını dinlemek gerçekten muhteşem.

En çok da el yazması eserleri, el yazma kuranı kerim, berat, ferman, hilye-i şerifler, eski Türkçe yazılar, kitaplar dikkatimi çekmiştir. Saraylardan kalma tablolar, beratlar, fermanlar, padişahların imzaları, orijinal resimler, kılıçlar, tekke objeleri. Şamdan, Hokka takımları, Sedefli kutular, fincan takımları, dokuma bezler, halılar, abajurlar, gümüş eşyalar antika otantik, takılar kıyafetler, sikkeler, paralar, neler var neler.

Koleksiyoncular, antika eserlerin ve eşyaların sahibi olmak için para harcamayı da göze almalı. Bu bazen bir porselen parçası, bazen bir el dokuması, bazen bir koltuk veya benim de üzerinde yemek yediğim antik Yunan’a ait bir masa olabilir.

Adalar Antikacı, Arnavutköy Antikacı, Ataşehir Antikacı, Avcılar Antikacı, Bağcılar Antikacı, Bahçelievler Antikacı, Bakırköy Antikacı, Başakşehir Antikacı, Bayrampaşa Antikacı, Beşiktaş Antikacı, Beylikdüzü Antikacı, Beyoğlu Antikacı, Küçükçekmece Antikacı, Beykoz Antikacı, Çatalca Antikacı, Çekmeköy Antikacı, Esenler Antikacı, Esenyurt Antikacı, Eyüp Antikacı, Fatih Antikacı, Gaziosmanpaşa Antikacı, Güngören Antikacı, Kadıköy Antikacı, Kağıthane Antikacı, Kartal Antikacı, Küçükçekmece Antikacı, Maltepe Antikacı, Pendik Antikacı, Sancaktepe Antikacı, Sarıyer Antikacı, Silivri Antikacı, Sultanbeyli Antikacı, Sultangazi Antika Ekspertiz Antikacı, Şile Antikacı, Şişli Antikacı, Tuzla Antikacı, Üsküdar Antikacı, Ümraniye Antikacı, Zeytinburnu Antikacı,